Miłość niejedno ma imię, różne odcienie i barwy. Jest wszechobecna, również i w literaturze. Poniżej przedstawiamy niektóre literackie cytaty o miłości.
– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika
A. Milne, Kubuś Puchatek.
Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
A. de Saint Exupery, Mały Książę
Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.
P.Coehlio, Alchemik
Wiesz, Prosiaczku…miłość jest wtedy…kiedy kogoś lubimy…za bardzo.
P.Coehlio, Alchemik
Nigdy nie kocha się za bardzo.
Erich Emmanuel Smitt, Kiedy byłem dziełem sztuki
Drodzy Uczniowie oraz Rodzice!
Informuję, że do biblioteki będzie można zwracać książki w każdy poniedziałek i każdą środę w godzinach 8.15-9.45.
Jednocześnie proszę, aby ze względów bezpieczeństwa zachowywać procedury obowiązujące w miejscach publicznych.
Daniel Jakubiak
Propozycja dla najmłodszych
Aby umilić odrobinę czas przebywania w domu biblioteka proponuje słuchowiska bajek i baśni. Zaczynamy od tych najbardziej znanych, klasycznych. Oto kilka do wyboru. Należy tylko włączyć komputer, zamknąć oczy i słuchać, słuchać, słuchać…
- Jeanne-Marie Leprince de Beaumont „Piękna i bestia”
http://audio-bajki.pl/bajki-klasyczne/item/209-piekna-i-bestia
- Hans Christian Andersen „Śpiąca królewna”
http://audio-bajki.pl/bajki-klasyczne/item/228-spiaca-krolewna
- Bracia Grimm „Trzy małe świnki”
http://www.audio-bajki.pl/bajki-klasyczne/item/130-trzy-male-swinki-bracia-grimm
- Bracia Grimm „O rybaku i złotej rybce”
http://www.audio-bajki.pl/bajki-klasyczne/item/113-o-rybaku-i-zlotej-rybce-bajka-mp3
- Hans Christian Andersen „Calineczka”
http://www.audio-bajki.pl/bajki-klasyczne/item/85-calineczka1
Realizacja zadań szkoły w zakresie czytelnictwa w trakcie epidemii to duże wyzwanie dla szkolnych bibliotek. Dziś przedstawimy kilka propozycji. I choć wszyscy o tym wiemy, że tradycyjna książka ma wiele zalet, to w zaistniałej sytuacji warto przyjrzeć się innym rozwiązaniom.
„Wolne lektury” – to serwis internetowy oferujący elektroniczne książki za darmo (www.wolnelektury.pl). Jego baza liczy przeszło 5,5 tys. pozycji. Są to głównie utwory klasyczne, np. „Zemsta” Aleksandra Fredry. Wiąże się to z tym, że dzieła te mają uregulowany status prawny i nie podlegają ograniczeniom wynikającym z prawa autorskiego. Dlatego można je swobodnie udostępniać i legalnie pobierać. Do serwisu „Wolne lektury” (oraz innych baz internetowych) będziemy jeszcze odsyłać.
Ze zbioru „Wolnych lektur” można korzystać zarówno bezpośrednio na stronie, jak pobrać odpowiednie pliki na własne urządzenie. Dostępne są także aplikacje na urządzenia mobilne – smartphony i tablety.
Jakie urządzenia można wykorzystać do lektury elektronicznych książek?
Aby odtworzyć książki w wersji cyfrowej konieczne jest posiadanie komputera (stacjonarnego lub laptopa), tabletu, smartphona lub czytnika e-booków. Ważne jest także dysponowanie odpowiednim oprogramowaniem – przeglądarką dokmentów z obsługą plików PDF, MOBI lub ePub. Może ono mieć formę programu na komputer lub aplikacji mobilnej.
Jaką formę mają elektroniczne książki?
A. Pliki PDF – jest to popularny i znany każdemu użytkownikowi komputera format prezentacji treści. Rozwiązanie to jest intuicyjne i wymaga jedynie zainstalowania programu do odczytu wspomnianych plików. Standard dobrze sprawdza się na komputerach stacjonarnych oraz laptopach. Jest jednak mniej wygodny jeśli chodzi o tablety i telefony. Wiąże się to z tym, że pliki PDF są obrazem strony tekstu i na mniejszych ekranach może okazać się za mała.
B. Pliki MOBI i ePub – zawierają jedynie treść książki, bez podziału na strony. Dlatego można je swobodnie używać również na mniejszych ekranach. Rozwiązanie to umożliwia zmianę rozmiaru czcionki, koloru tła i innych elementów, dzięki czemu lektura mniej męczy oczy.
C. Audiobooki – to forma książek do słuchania. Najczęściej są one udostępniane w popularnym formacie mp3. Trzeba jednak pamiętać, że książka składa się z wielu rozdziałów, dlatego wiele publikacji jest spakowanych z użyciem standardu zip lub rar. Ma to zwiększyć wygodę pobierania. Użytkownik może dzięki temu pobrać jeden plik zamiast kilkunastu albo kilkudziesięciu. Jednak, aby móc cieszyć się lekturą, trzeba wspomniany plik zip lub rar wypakować.
Warto podkreślić, że książki sprzedawane w księgarniach internetowych posiadają różnego rodzaju zabezpieczenia przeciwko niedozwolonemu rozpowszechnianiu – piractwu (elektroniczne znaki wodne, DRM itp.). Dlatego też warto korzystać ze sprawdzonych źródeł.
Jakie są wady i zalety elektronicznych książek?
Zaletą e-wydawnictw jest to, że można je pobrać bez wychodzenia z domu i używać na wielu różnych urządzeniach. Niestety większość z nich posiada ekran emitujący światło, co za tym idzie męczący wzrok (wyjątek stanowią czytniku e-booków, które mogą imitować wygląd kartki papieru). Cyfrowe książki nie są też tak przyjazne dla użytkownika jak tradycyjne. Wiele osób preferuje lekturę na papierze. Ponadto tradycyjne książki potrafią być bogato ilustrowane, co podwyższa ich atrakcyjność.
Drodzy uczniowie!
Biblioteka zdalnie? Czy to możliwe? Niestety nie mamy wyjścia.
Nic nie zastąpi żywego kontaktu z książką, ale postarajmy się to jakoś przetrwać i zachęcam do trochę innego czytania. W zakładce BIBLIOTEKA będziemy umieszczać informacje na temat e-lektur, e-booków, słuchowisk, wirtualnych spacerów i różnych innych akcji. Gorąco zachęcam do śledzenia.
Życzę wytrwałości i zachęcam do pozostawania w domu.
Daniel Jakubiak
„Książki to Twoi wierni przyjaciele,
nie zawiodą, nie zdradzą, a nauczą wiele”.
W Szkole Podstawowej w Chmielewie biblioteką opiekuje się pan Wiesław Topór.