Wycieczka do Biblioteki i Mediateki w Kozienicach

W dniu 18 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chmielewie uczestniczyli w wycieczce do Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego oraz do Mediateki – multimedialnej biblioteki. W czasie lekcji bibliotecznej dzieci oraz młodzież naszej szkoły zapoznali się z historią Biblioteki Publicznej, która w tym roku obchodzi 100-lecie swego istnienia. Pani bibliotekarka w pasjonujący sposób opowiadała o swojej pracy oraz o bogatych zbiorach biblioteki. Głównym punktem pobytu w tej instytucji był jednak biblioteczny escape room, w którym to nasi młodzi czytelnicy musieli wykazać się logicznym myśleniem oraz oczywiście znajomością znanych i lubianych bohaterów literackich. Mogli też zapoznać się z wieloma nowościami wydawniczymi, które miejmy nadzieję już niedługo pojawią się i w naszej szkolnej bibliotece.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu były zajęcia w kozienickiej Mediatece – jak niektórzy mówią „młodszej siostrze” biblioteki lub „cyfrowej bibliotece”. Warto wspomnieć, że w Mediatece tej znajdują się audiobooki, płyty z nowościami i klasyką filmową, komiksy, a także ulubione tytuły prasowe oraz kolorowe czasopisma w wersji tradycyjnej i elektronicznej.

Pracownicy Mediateki wprowadzili nas w elektroniczny świat wiedzy i zaproponowali zajęcia, nazywane „Cyfrowym placem zabaw”. Polegały one na poznawaniu i wykorzystywaniu wyjątkowych nowinek technicznych, takich jak: Roboty Lofi, Kodowanie na dywanie, Rollercoaster, czy Kierownica Nintendo. Zabawa była przednia, a czas przeznaczony na zajęcia minął bardzo szybko. O świetną atmosferę zadbały panie prowadzące mediateczną lekcję, które z pewnością zaszczepiły w naszych młodych cyfrowych chęć dalszego poznawania propozycji Mediateki.

Daniel Jakubiak

Skip to content