Sukces naszych uczniów w XLII Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

Każdego roku uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Gizy biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej ten ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
W piątek 8 marca siedmioro uczniów z klas 4-8 brało udział w eliminacjach gminnych OTWP, które odbyły się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
– w I grupie wiekowej – szkoły podstawowe klasy I – VI: Michał Woch, Kinga Janczewska, Małgorzata Woch,
– w II grupie wiekowej – szkoły podstawowe klasy VII – VIII i gimnazjum klasy III: Zuzanna Janczewska, Adam Szczudliński, Maksymilian Grądziel, Kacper Huber.

Uczestnicy turnieju punktualnie o godzinie 9:00 nieco stremowani rozpoczęli zmagania z testem. Poradzili sobie z nim świetnie, o czym świadczy fakt, że sześcioro uczniów z naszej szkoły (Michał Woch, Małgorzata Woch – z I grupy wiekowej oraz Zuzanna Janczewska, Adam Szczudliński, Maksymilian Grądziel, Kacper Huber – z II grupy wiekowej) zakwalifikowało się do eliminacji powiatowych. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że do eliminacji powiatowych należało wyłonić po 5 uczniów z każdej kategorii wiekowej.
Wszyscy uczestnicy gminnych eliminacji Turnieju Wiedzy Pożarniczej otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła pani dyrektor Agnieszka Kozłowska gratulując zwycięzcom i życząc dalszych sukcesów w kolejnych etapach konkursu.
W dniu 14 marca o godz. 10:00 w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, których organizatorem był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kozienicach we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach.
W tym roku w turnieju wzięło udział 49 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.
Turniej rozpoczął się o godz. 10:00 od części pisemnej. Z każdej kategorii wiekowej uczestnicy, którzy zdobyli największą ilość punktów z testu przechodzili do eliminacji ustnych. Z naszej szkoły do eliminacji ustnych zakwalifikowało się 2 uczniów z II grupy wiekowej: Zuzanna Janczewska i Adam Szczudliński. W części ustnej uczniowie kolejno odpowiadali na pytania teoretyczne oraz musieli zmierzyć się z zadaniem technicznym przed komisją w składzie: mł. bryg. Paweł Kowalski, st. kpt. Karol Majdak, Lidia Zaczyńska – Nadleśnictwo Kozienice i Robert Grygiel – Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego. Najlepszymi w Turnieju okazali się uczniowie klasy 8 z naszej szkoły. Zuzanna Janczewska zajęła I miejsce, zaś Adam Szczudliński – II.
Zuzia będzie reprezentowała II grupę wiekową z powiatu kozienickiego w eliminacjach wojewódzkich 27 kwietnia, na które pojedzie wraz z opiekunem przygotowującym ją do OTWP p. Małgorzatą Gizą.
Pozostali nasi uczniowie również wspaniale reprezentowali szkołę. Zabrakło im trochę szczęścia, ale oni również wykazali się dużą wiedzą i dzielnie reprezentowali w konkursie naszą szkołę i gminę.
Wręczenia dyplomów i nagród rzeczowych finalistom eliminacji powiatowych XLII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej dokonali: Kamil Bieńkowski – Komendant Powiatowy PSP w Kozienicach, Wiesław Krześniak – Komendant Gminny OSP w Kozienicach, Robert Grygiel – Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Józef Grzegorz Małaśnicki – wicestarosta kozienicki, Lucyna Malec – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Kozienicach oraz Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice. Laureaci pierwszych miejsc nagrodzeni zostali dodatkowo Pucharem Starosty Kozienickiego. Pozostali, nie nagrodzeni uczestnicy konkursu dostali upominki i podziękowania za udział w Turnieju.
Jesteśmy dumni z osiągnięć Zuzi, życzymy jej dalszych sukcesów w eliminacjach wojewódzkich i zakwalifikowania się do finału centralnego.

Małgorzata Giza

Relacja z eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
zarejestrowana przez telewizję kozienicką TV Nasz Powiat

Relacja z eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
zarejestrowana przez Kronikę Kozienicką (od 35 minuty)

Zdjęcia z eliminacji powiatowych

Zdjęcia z eliminacji gminnych

Skip to content