Świętujemy Niepodległość!

W tym roku obchodzimy 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123 latach niewoli Polacy wreszcie odzyskali tak bardzo upragnioną niepodległość. Kilka pokoleń Polaków różnymi sposobami musiało walczyć i przypominać o potrzebie powstania na nowo państwa polskiego. I to nie tylko z bronią w ręku, ale i piórem, muzyką, słowem. Poróżnienie się trzech zaborców Rzeczypospolitej stworzyło szansę na odzyskanie wolności. Po I wojnie światowej proklamowano niepodległe państwo polskie, a władza przekazana została Józefowi Piłsudskiemu, który wraz z rodakami rozpoczął długotrwały jeszcze proces kształtowania państwa polskiego.

Dla wszystkich Polaków Święto Niepodległości obchodzone co roku 11 listopada jest bardzo ważnym świętem narodowym poświęconym Ojczyźnie i wolności.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chmielewie w tym roku włączyła się w gminne obchody Święta Niepodległości. Uczniowie uczestniczyli w V Magnuszewskim Przeglądzie Poezji Patriotycznej oraz w wieczornicy w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie, VI Gminnym Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej w Skansenie Bojowym I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie a Poczet Sztandarowy naszej szkoły w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie oraz przemarszu na cmentarz parafialny do Kwatery Poległych Żołnierzy, gdzie pod pomnikiem Orła delegacja naszej szkoły złożyła kwiaty.

W dniu 9 listopada również w naszej szkole uczciliśmy Niepodległą apelem. Przypomnieliśmy historię powstania najważniejszych pieśni patriotycznych, a całą uroczystość rozpoczęliśmy uroczystym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Nasza szkoła przystąpiła również do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu”.

Trudne dzisiejsze czasy pokazują jak ważna jest niepodległość kraju. Wspólnie musimy o nią dbać, kształtować świadomość w młodym pokoleniu, nie zapominać o tradycjach i ukazywać różne oblicza patriotyzmu.

Daniel Jakubiak

 

Skip to content