Wiwat maj, 3 maj… !

W tym roku będziemy obchodzić 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Aby upamiętnić tamte wydarzenia uczniowie klasy VI naszej szkoły wcielili się w bohaterów wydarzeń roku 1791. To właśnie w dniu 3 maja 1791 r. w Rzeczypospolitej uchwalono ustawę zasadniczą: pierwszą taką ustawę w Europie, a drugą na świecie. Wcześniej uchwalono ją tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Młodzi aktorzy naszej szkoły w bardzo autentyczny sposób przedstawili postacie: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego, publicystę Hugona Kołłątaja, malarza Caneletto, biskupa Ignacego Krasickiego, szlachcica, mieszczanina. Opowiedzieli o okolicznościach uchwalenia konstytucji, a także odegrali sceny z obiadów czwartkowych, na których rodziły się idee zapisane później w Ustawie Rządowej. Nie zabrakło też współczesnych scen i dzisiejszego zrozumienia patriotyzmu.

Na zakończenie akademii uczniowie klas II i III zatańczyli taniec ludowy. Poprzez piękne, oryginalne stroje oraz wykonanie tańca również w bardzo ciekawy sposób wyrazili kultywowanie tradycji, pamięć o historii oraz dziejowych wydarzeniach

Aktorzy spisali się genialnie, a przekaz był bardzo prawdziwy. Warto organizować takie właśnie lekcje historii, bo one choć odrobinę „przenoszą nas w czasie” i pomagają zrozumieć przeszłość oraz szanować tradycję.

Daniel Jakubiak