Prozdrowotne Programy Edukacyjne

Już po raz X uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prozdrowotnych programach edukacyjnych realizowanych we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kozienicach.

Najmłodsi uczniowie zrealizowali programy: „Skąd się biorą produkty ekologiczne” oraz „Czyste powietrze wokół nas”.

W trakcie zajęć warsztatowych wykorzystano przede wszystkim metody aktywizujące, które zapewniają dostęp do wszystkich umiejętności i są dostępne w różnych formach, w których zdobywa się informacje i kształtuje się umiejętności.

Uczniowie klas I – VII zrealizowali programy: „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” oraz „Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży”.

W ramach tych programów uczniowie zapoznali się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobyli wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki, poznali sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomili się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami. Podczas zajęć edukacyjnych poruszane zostały następujące tematy: cykl życiowy kleszcza oraz sposoby jego odżywiania się, choroby przenoszone przez kleszcze, metody profilaktyki.

Uczniowie klasy IV dodatkowo uczestniczyli w programie: „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

W zajęciach wykorzystano różnorodne metody aktywizujące, dostosowane do możliwości rozwojowych uczniów: „burzę mózgów”, pracę z rysunkiem, ćwiczenia oddechowe, wizualizację, odgrywanie scenek sytuacyjnych. Dodatkowo odbył się konkurs na napisanie wiersza o tematyce antynikotynowej.

Uczennice naszej szkoły wzięły udział w Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. W etapie powiatowym dziewczynki zajęły III miejsce, z czego jesteśmy niezmiernie dumni.

Ponadto odbyło się również spotkanie uczniów klas I-III z przedstawicielką sekcji Oświaty Zdrowotnej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kozienicach. Pani Weronika przygotowała i przeprowadziła pogadankę na temat konieczności dbania o zdrowie swoje i innych. Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób przekazał im informacje na temat podstawowych zasad higieny jamy ustnej, higieny ciała, dbania o zdrowie i zasad prawidłowego czyszczenia zębów.

Poruszane w programach zagadnienia są niezwykle ważne dla naszego zdrowia i życia. Kontynuowane programy pomagają nam w kształtowaniu i promowaniu wśród uczniów i ich rodziców postaw prozdrowotnych.

Koordynator szkolny
Ewa Gwardys

 

 

Skip to content