Dzień Życzliwości

Na początek trochę historii: Pomysł zorganizowania tego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych. Był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem, a jego autorami byli bracia – Brian i Michael McCormack. Obecnie Dzień Życzliwości przypada na 21 listopada. Jest obchodzony w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny, a bardziej społeczny. Myślą przewodnią obchodów tego święta jest uświadomienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i dobrych relacji między ludźmi na całym świecie. Od 2006 roku Dzień Życzliwości obchodzimy również w Polsce. Za stolicę życzliwości w naszym kraju uważa się Wrocław.

Do tegorocznego Dnia Życzliwości przygotowywaliśmy się w naszej szkole cały tydzień. We wtorek tj. 17 listopada pojawiła się Skrzynka Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie mogli do niej wrzucać serdeczne liściki, pozdrowienia, laurki, które później zostaną rozdane adresatom. Dwa dni później na korytarzu szkolnym stanęło Drzewo Życzliwości i Pozdrowień, gdzie na przygotowanych żółtych listkach, każdy mógł napisać coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli. Uczniowie z chęcią przystąpili do pracy, a efekty można było podziwiać na Drzewku Życzliwości i po zawartości Skrzynki Życzliwości. Również zostały przyozdobione sale lekcyjne, stosownie do święta. Było kolorowo, żółto i radośnie.

„Życzliwości i pozdrowień nadszedł czas. Z uśmiechem na twarzy witamy Was. Mówimy: dzień dobry i przepraszam, Do widzenia i zapraszam. Dobre uczynki dzisiaj spełniamy, Wszystkich życzliwością obdarzamy!” takimi słowami przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Nina i Ewelina rozpoczęły 24 listopada Szkolny Dzień Życzliwości, zorganizowany w naszej szkole po raz pierwszy, ale zapewne nie ostatni. Uśmiech, miłe słowo, uprzejme gesty to rozpoznawcze znaki, które w tym dniu królowały wśród społeczności szkolnej. Dominował kolor żółty. Cała brać szkolna ubrana była na żółto (kolor optymizmu i radości) bądź posiadała żółte akcenty ubioru, radosne emblematy. Nauczyciele również sprawili uczniom miłą niespodziankę: nie było kartkówek, a wszyscy uczniowie, którzy ubrani byli na żółto, bądź przynieśli na zajęcia żółte słonko (uśmiechniętą buźkę) nie byli pytani na lekcjach. Ten wyjątkowy dzień zaczęliśmy od odczytania treści Drzewka i Skrzynki Życzliwości. Następnie przystąpiliśmy do wspólnej zabawy w „Wierszowane zagadki” – życzliwe słowa i „Wzajemna pomoc” – zabawy ruchowe. Były wiersze, dobre rady, wspólny śpiew i słodki upominek. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie.

Dzień Życzliwości to jedno z tych nietypowych świąt – niezwykle wartościowe i piękne. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest okazją do wyrażenia szacunku, życzliwości w stosunku do innych. Wywołuje w nas same pozytywne emocje. Przez ten tydzień robiliśmy, co w naszej mocy, żeby to Chmielew stał się polską stolicą życzliwości.
😊 I będziemy się starać dalej, codziennie, przez cały rok. Nie możemy przecież zapomnieć, że pełni zrozumienia i empatii do siebie musimy być każdego dnia, a nie tylko w to piękne święto.

Katarzyna Kęsik

Skip to content