11 listopada – Dzień Niepodległości

Dnia 10 listopada 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście Narodowe Święto Niepodległości na pamiątkę 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponieważ przystąpiliśmy do akcji „Szkoła do hymnu” to akademia rozpoczęła się od zaśpiewania przez całą społeczność szkolną hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Akademię przygotowała klasa 4 i 5 pod kierunkiem Pani Beaty Kacperek, jak również klasa 8, która była muzycznym wsparciem. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje.

Pan Daniel Jakubiak wprowadził zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazował sytuację polityczną na ziemiach polskich, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Występujący uczniowie pokazali ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Dzieci, które brały udział w Magnuszewskim Przeglądzie Recytatorskim, mogły się jeszcze raz zaprezentować recytując pięknie przygotowane wiersze patriotyczne. Wystąpiła Nina Chojnacka z klasy 1, Fabian Wojtas z klasy 2, Michał Gwardys z klasy 3 oraz starsi recytatorzy: Zuzia Chojnacka i Amelia Furmańczuk z klasy 8. Utwory poetyckie recytowane przez uczniów podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne. Pięknie zaśpiewane przez uczniów pieśni wzruszały … Usłyszeliśmy pieśni patriotyczne takie jak: „Wojenko, wojenko’’, „Marsz I Brygady”, „Szara piechota”. Klasa 8 przypomniała pieśni „Bywaj dziewczę zdrowe” oraz „Kwiaty polskie”, których wykonanie było niezwykle ładne i miłe dla ucha. Lena Strachota z klasy 4 prześlicznie i poruszająco zaśpiewała pieśń „Rozkwitają pąki białych róż”. Akademię uwieńczyła pieśń zaśpiewana i przygotowana przez klasę 8 „Dziś idę walczyć, Mamo”, której aranżacja w dwugłosie była na bardzo wysokim poziomie. Na zakończenie wystąpiła klasa 2, która pod kierunkiem Pani Krystyny Piekarniak zaśpiewała utwór „Jest takie miejsce – Polska”. Następnie Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie akademii Pani Beacie Kacperek i Panu Danielowi Jakubiakowi oraz występującym uczniom.

Po krótkiej przerwie odbył się niepodległościowy konkurs patriotyczny, który przygotował i poprowadził Pan Daniel Jakubiak. Był to konkurs wiedzy historycznej, który wygrała klasa 8. Pani Dyrektor wszystkim klasom wręczyła słodkie nagrody.

10 listopada w naszej szkole był bardzo udany, ponieważ połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczyniają się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.

Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

Pani Dyrektor Małgorzata Giza oddała piękny hołd poległym w obronie Ojczyzny w dniu 11 listopada 2021 r., uczestnicząc w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości – we mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Pani Dyrektor zapaliła również symboliczny znicz w imieniu całej społeczności szkolnej pod pomnikiem Orła w Kwaterze Poległych Żołnierzy w Magnuszewie.

Beata KacperekSkip to content