Zabawa karnawałowa

Pani dyrektor Katarzyna Kęsik 8 lutego w piękne, słoneczne popołudnie w naszej szkole rozpoczęła uroczystość szkolną, zwaną zabawą choinkową powitaniem zaproszonych gości, rodziców, uczniów, mieszkańców, licznych absolwentów i wszystkich którzy tak niezawodnie, rokrocznie uczestniczą w naszym święcie karnawałowym. Zaprosiła zgromadzonych widzów do obejrzenia sztuki pt.: „Jaś i Małgosia” wykonywanej przez grupę teatralną z naszej szkoły „Gwiazdy bez nazwy”, w której wzięły udział uczennice z klasy szóstej: Amelia Furmańczuk, Kinga Janczewska, Zuzanna Chojnacka, Ewelina Kociszewska, Agata Staszewska, Nina Łuczkowska i operator dźwięku – Dawid Kołakowski z klasy ósmej. Autorem scenariusza była p. Magdalena Kotlarz i p. Agata Grądziel. Reżyserkami były aż trzy panie Agata Grądziel, Magdalena Kotlarz i Beata Kacperek, o wspaniałą dekorację zadbała jak zwykle p. Krystyna Piekarniak.

„Za górami, za rzekami… W małym domku pod lasem mieszkał biedny drwal ze swoimi dziećmi i ich macochą. Synek drwala nazywał się Jaś, a córeczka Małgosia…”.

To piękna bajka, ale i lekcja, która uczy, aby nie oddalać się od swojego domu. Przypomina, by nie rozmawiać z nieznajomymi i nie przyjmować od nich słodyczy. Ostrzega również wszystkich przed łakomstwem. Dzieci, dawno temu, gdy były niegrzeczne często straszone były przez dorosłych złymi czarownicami i najsławniejszą z nich, Babą Jagą. To właśnie ona chciała upiec Jasia.

Ważny jest tu także wątek związku emocjonalnego pomiędzy rodzeństwem. Obserwując Jasia i Małgosię, najmłodsze dzieci mogły nauczyć się, jak w sytuacji zagrożenia znaleźć w sobie odwagę, aby wspólnie działać i troszczyć się nawzajem o siebie. A odwaga, zaradność i pomysłowość naszych głównych bohaterów dodały dzieciom otuchy i wiary we własne siły. Wabiący domek ze słodkich pierników okazał się pułapką i nauczył dzieci ostrożności. Na szczęście w bajce dobro zwyciężyło.

Następnie grupa uczniów zaprezentowała swoje umiejętności taneczne zachwycając oglądających. Dzieci podeszły z pasją i ogromnym zaangażowaniem do prezentacji układów tanecznych na scenie. Najmłodsze dzieci zaprezentowały swój taniec do ulubionej świątecznej piosenki.

Naszą zabawę uświetnił zespół muzyczno-wokalny DEKRET z Kozienic. Muzycy wraz z wokalistką wspaniale zabawiali nasze pociechy. Podczas zabawy były przeprowadzane liczne zabawy, konkursy i zawody, nie mogło też zabraknąć Króla i Królowej Balu. Jury składające się z przedstawicieli rodziców wybrało najpiękniej przebrane przedszkolaki. Nagrodzone dzieci zostały udekorowane po Królewsku. Wszystkie uczestniczące postacie obdarzone zostały symbolicznymi lśniącymi koronami i słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Również rodzice dla wszystkich dzieci zadbali o słodki poczęstunek. Goście zgromadzeni na sali byli częstowani słodkościami przez rodziców naszych uczniów.

Następnie zgromadzeni zaczęli oczekiwać specjalnego gościa z dalekich śnieżnych rejonów. Tak, Mikołaj przybył i rozdawał oczywiście wspaniałe prezenty.

Czas bardzo szybko upłynął, udana zabawa niestety dobiegła końca, ale nic nie szkodzi, bo w przyszłym roku zapraszamy ponownie na wspaniałą uroczystość karnawałową.

Agata Grądziel